پودر سنگ جوشقان

این روزها پودر سنگ در بسیاری از حوزه ها مانند ساختمان سازی و صنعت کاربرد فراوانی دارد. پودر سنگ ها دارای رنگ ویژگی های خاص خود می باشند که انواع مختلفی دارد یکی از انواع پرکاربرد پودر سنگ، پودر سنگ جوشقان است. این نوع از پودر سنگ در ساخت و ساز و تولید کاربرد بسیار زیادی دارد. 

در ساختار بعضی از سنگ ها خواص و ویژگی هایی وجود دارد که میتوان از آنها برای رنگ دهی، افزایش حجم، آب بندی، و دوام بخشی و استحکام در موارد مختلف استفاده کرد. پودر سنگ جوشقان از نظر ویژگی های ظاهری و مولکولی بسیار به سنگ مرمر شباهت دارد به همین دلیلی از این پودر سنگ بیشتر در نماسازی ساختمان استفاده میشود.

پودر سنگ نمره جوشقان

پودرسازان در این مقاله قصد دارد هر آن چیزی که لازم است درباره پودر سنگ جوشقان و کاربرد آن بدانید را برای شما بگوید پس با ما همراه باشید.

سنگ جوشقان چیست؟

پودر سنگ جوشقان از کوبیده شدن سنگ جوشقان که توسط دستگاه هایی که فک های قوی دارند به دست می آید. سنگ جوشقان از دسته سنگ ها آهکی است که حاوی مقادیر کربنات کلسیم میباشد. این سنگ از نظر مولکولی بسیار شبیه به سنگ مرمر است. این سنگ را از معادن سنگ جوشقان حومه شهر جوشقان استخراج میشود.

با توجه به رنگ سفید و قیمت مناسبی که این سنگ دارد در نمای ساختمان، دیوار، راه پله و غیره بسیار از آن استفاده میشود. به دلیل جذب دوغاب سیمان در سطح بالا نمایی که با این سنگ اجرا میشود کاملا یکپارچه خواهد بود. البته به دلیل آهکی بودن آن و جذب آب بالا نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد.

پودر سنگ چیست؟

بهتر است در ابتدا کمی با پودر سنگ، نحوه تولید، ویژگی ها و کاربرد های  آن آشنا شویم. پودر سنگ که اصطلاحا به آن «آرد سنگ» گفته میشود به دو روش صنعتی و طبیعی تولید میشود. در روش طبیعی سنگ ها بر اثر برخورد لایه های پوستی زمین با هم درگیر میشوند و باعث پودر شدن آنها میشود. در روش صنعتی با استفاده از دستگاه های مخصوصی که دارای فک های قدرتمندی میباشند سنگ ها ابتدا خرد میکنند و بعد آن ها را می کوبند و تبدیل به پودر سنگ میشوند.

پودر سنگ نمره جوشقان

ویژگی های پودر سنگ؟

 • آب را به خوبی در خودش نگه میدارد که این ویژگی به دلیل تراکم پذیری بالای آن است.
 • به دلیل امکان خرید پودر سنگ ارزان استفاده از آن بسیار اقتصادی میباشد.
 • زهکشی خوبی دارد.
 • انعطاف پذیری در بتن ریزی را به دلیل داشتن حالت خمیری مناسب افزایش میدهد.
 • اصطکاک آن نسبت به ماسه بیشتر است که برای ساخت بتن با مقاومت بالا گزینه مناسبی نسبت به ماسه است.

کاربرد های پودر سنگ؟

این محصول کاربرد های بسیار زیادی دارد که باعث میشود همه به دنبال خرید پودر سنگ ارزان باشند چند مورد از کاربرد های پودر سنگ را در ذیل برای شما آورده ایم :

 • تهیه ملات
 • نماسازی ساختمان
 • آسفالت
 • تولید کاغذ و مقوا
 • دفن زباله های عفونی
 • ملات مجسمه سازی
 • تثبیت خاک
 • افزایش مقاومت بتن 
 • و…

اگر تمایل دارید بیشتر درباره پودر سنگ بدانید میتوانید مقاله پودر سنگ چیست را هم مطالعه کنید. حال که پودر سنگ را شناختیم به معرفی یکی از پرکاربردترین انواع پودر سنگ که به آن پودر سنگ جوشقان میگویند میپردازیم.

پودر سنگ جوشقان

پودر سنگ جوشقان چیست؟

یکی از معروف ترین پودر سنگ های موجود در بازار پودر سنگ جوشقان است. به دلیل اینکه مرغوبیت زیادی نسبت به انواع پودر سنگ ها دارد. این خاک سنگ بسیار سفید رنگ است و از نظر ویژگی های شیمیایی و فیزیکی بسیار شبیه یه سنگ مرمر میباشد. این نوع پودر سنگ کاربرد های بسیار زیادی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

اما یکی از دلایل اهمیت پودر سنگ جوشقان ارزان قیمت تر بودن آن نسبت به دیگر مصالح ساختمانی مانند آهک و سیمان است اما از نظر عملکردی همان عملکرد مشابه آن ها را دارد. این محصول مانند گچ سفید رنگ و کم نظیر است اما برخلاف گچ آن را در مناطق مرطوب هم میتوان استفاده کرد.

استفاده از پودر سنگ های مختلف بر حسب ویژگی های آن ها می باشد برخی صنایع به دنبال استحکام هستند و برخی به رنگ توجه بیشتری دارند. پودر سنگ هایی مانند پودر سنگ مرمر، پودر سنگ گرانیت و… به دلیل ویژگی ها و مشخصه های مخصوص به خود در زمینه های خاصی استفاده می شوند.

در این بین پودر جوشقان هم به دلیل ویژگی هایی مانند رنگ بسیار سفید و درخشان، دانه بندی نرم و یکدست و ماندگاری رنگ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

پودر سنگ جوشقان

کاربرد پودر سنگ جوشقان 

با توجه به ویژگی های پودر سنگ جوشقان مانند رنگ سفید، مقاومت بالا، افزایش استحکام سایر مصالح و ایجاد نمای یکدست از آن در صنایعی مانند نمای ساختمان، سنگ فرش، مجسمه سازی، کاغذسازی، ساخت سنگ های نانو، پی وی سی، حفاری، چینی و سرامیک، شیشه، لعاب، سیمان، گچ، آرایشی و بهداشتی، جایگزین برای گچ کاری در مناطق مرطوب و پر باران کشور استفاده میشود. 

هنگامی که پودر سنگ جوشقان را با بتون مخلوط می کنند باعث کاهش احتمال ترک خوردگی آن میشود. همچنین از ترکیب این پودر سنگ با سیمان سفید می توان آن را برای دوغاب دهی سرامیک ها نیز استفاده کرد.

کاربرد در نماسازی

کاربرد اصلی این پودر سنگ در سفید کاری نمای ساختمان ها است. ملاتی که بوسیله آرد سنگ تولید می شود سفید و یکدست میباشد و آثار ترک خوردگی و شکستگی ندارد به همین دلیل در نماسازی ساختمان خیلی از آن استفاده می شود.

 میتوانیم آن ها را به تنهایی یا با ترکیب سیمان برای درزگیری بین کاشی ها استفاده کرد. این پودر سنگ جایگزین بسیار خوبی برای گچ کاری در مناطق مرطوب و پرباران مانند شمال میباشد.

پودر سنگ جوشقان

با ترکیب سنگ جوشقان با بلوک سبک یا سنگ آنتیک میتوان برای چسب کاری و سنگ فرش هم از پودر سنگ جوشقان استفاده کرد. در برخی موارد هم هنگام قیرگونی، ایزوگام یا آسفالت بر روی آن سنگ جوشقان می پاشند تا چسبندگی آن را افزایش دهند.

همچنین در نمای سیمانی شسته نیز ازاین پودر بی نظیر استفاده میشود. ترکیبی از سیمان سفید، پودر سنگ جوشقان و سنگ های دانه بندی شده این میباشد. وقتی این ترکیب پس از اتمام کار با آب شسته شود سنگدانه های آن نمایان میشود.

کاربرد در مجسمه سازی

همانطور که اشاره کردیم پودر سنگ جوشقان یک پودر سنگ سفید رنگ یا ظاهری یکنواخت و دانه بندی ریز است و حاوی کربنات کلسیم فراوان است به همین دلیل پس از خشک شدن ترک برنمیدارد، همچنین خمیر آن انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی دارد. به همین دلیل پودر سنگ جوشقان برای مجسمه سازی بسیار مناسب میباشد.

موارد زیر را رعایت کنید:

در هنگام کار کردن با هر ماده ای باید نکاتی را رعایت کرد که این پود هم از قاعده مستثنی نمیباشد. پس هنگام کار با این ماده حتما احتیاط لازم را رعایت کرده و نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • حتما از لباس های حفاظتی شخصی استفاده کنید.
 • غبار پودر سنگ را نبلعید.
 • از تجمع غبار پودر سنگ جلوگیری کنید.
 • از چشم هایتان در برابر غبار پودر سنگ محافظت کنید.
 • در مکانی کار کنید که تهویه مناسب داشته باشد.
 • غبار پودر سنگ را به هیچ وجه تنفس نکنید.

قیمت خاک سنگ جوشقان

سنگ جوشقان اندازه های مختلفی دارد که آن را برحسب اندازه از 1 تا 6 نمره بندی میکنند که پودر سنگ جوشقان تولید شده از هرکدام قیمت مخصوص به خود را دارد. ولی عوامل دیگری هم مانند هزینه های استخراج، نوع برش، هزینه های مربوط به فرآوری، هزینه های حمل و نقل همه این ها عوامل تاثیرگذار در قیمت پودر سنگ جوشقان است.

پودر سنگ نمره جوشقان

جمع بندی

به دلیل خاصیت های فیزیکی که این پودر دارد استخراج آن از معادن هزینه بالاتری دارد به همین دلیل قیمت آن هم به نسبت بقیه پودر سنگ ها بیشتر است. 

کارخانه و شرکت مصالح پودر سنگ پودرسازان قم که بزرگترین و معروفترین تولید کننده و توزیع کننده پودر سنگ جوشقان ممتاز در کشور است.خاک سنگ جوشقان پس از استخراج سنگ نمره جوشقان از کانی های این سنگ، کوبیده و به این پودر سنگ جوشقان تبدیل میشوند.

پس از سرند شدن والک شدن دردانه بندی های متنوع ، در بسته بندی کیسه ای و فله ای با وزن های مورد نیاز مشتریان معمولا از 25 کیلوگرمی تا 40 کیلوگرمی با قیمت های ارزان و عمده به صورت مستقیم و با حمل بار آسان و هماهنگ شده به سراسر کشور توزیع و پخش میشود.

پس برای خرید بهترین و باکیفیت ترین پودر سنگ با خیال راحت میتوانید به پودرسازان مراجعه فرمایید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *